Karma bezzbożowa dla psa – 5 powodów, dla których warto ją podawać!

Karmy bezzbożowe to szczególna kategoria produktów, zaliczanych do zdrowych i pełnowartościowych. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy warto podawać swojemu psu tego typu karmę, to przedstawiamy aż 5 powodów, które za tym przemawiają. Co najważniejsze, praktycznie każdy z nich jest niezwykle istotny przede wszystkim dla zdrowia Twojego czworonoga. Sprawdź zatem, dlaczego karmy bezzbożowe powinny stać się stałym elementem psiej diety!

1. Brak zboża w karmie – mniej kaloryczny posiłek

Jak jej sama nazwa wskazuje, karma bezzbożowa dla psa nie posiada w swoim składzie zboża. Można by się zapytać, o co tyle hałasu z tym całym zbożem, bo przecież w wielu karmach jest ich naprawdę dużo i taki stan rzeczy trwał przez dekady. Niestety duża ilość zboża w karmach jest podyktowana chęcią obniżenia kosztów ich produkcji, a nie zdrowiem naszych czworonogów – zboże jest bowiem zwykłym wypełniaczem.

Co ważne zboże sprawia, że karmy są bardzo kaloryczne i prowadzą do otyłości czworonoga. To z kolei przyczynia się do powstawania innych schorzeń, takich jak choroby układu ruchowego czy serca. Poza tym dla wielu psów zboże jest czynnikiem alergennym.

2. Jest lekkostrawna dla psa

Dzisiaj już doskonale wiadomo, że zboża dla psa w dużej ilości są po prostu bardzo ciężkostrawne. Psy niezbyt dobrze trawią węglowodany, a tym samym zboża. W psiej diecie najwięcej powinno być mięsa i tłuszczu oraz niewielki dodatek określonych warzyw i owoców. Karma bezzbożowa dla psa jest zatem o wiele bardziej lekkostrawna, dzięki czemu psi układ pokarmowy jest zdrowy i pracuje prawidłowo.

3. Karma bezzbożowa dla psa jest pełnowartościowa

Tam, gdzie karmy zbożowe mają w swoim składzie zboże, tam w karmach bezzbożowych znajduje się po prostu mięso. I z reguły jest to naprawdę bardzo duża ilość mięsa oraz innych składników odżywczych, które składają się na w pełni wartościowy psi posiłek. Tego typu karmy to wysokiej jakości produkty, tworzone z myślą o zdrowej diecie psa. Bardzo często przy komponowaniu takich karm udział biorą profesjonalni psi dietetycy i weterynarze.

4. Nie zawiera sztucznych konserwantów

Kolejną ważną cechą karm bezzbożowych jest brak sztucznych konserwantów. W karmach komercyjnych stanowią one znaczną część składu, stanowiąc skróconą wersję tablicy Mendelejewa. Do szczególnie szkodliwych sztucznych konserwantów stosowanych w karmach złej jakości zaliczyć należy rakotwórcze BHA (butylohydroksyanizo) i BHT (butylohydroksytoluen), a także takie szkodliwe substancje jak pochodne siarczanów, glikol propylenowy czy benzoesan sodu.

5. Karma bezzbożowa dla psa nie sztucznych zawiera polepszaczy i dodatków smakowych

Naturalne karmy bezzbożowe nie zawierają w swoim składzie dodatków i polepszaczy smakowych. W karmach komercyjnych mają one za zadanie zwiększać łaknienie psa i zachęcać go do zjedzenia większej ilości pokarmu oraz uzależniać go od smaku karmy danej marki. Polepszacze i dodatki smakowe to substancje, które często nie są obojętne dla zdrowia naszego pupila. Zaliczyć należy do nich również sztuczne środki koloryzujące karmę.

Dodaj komentarz