Jak dbać o Labradora?

Aby już na pierwszy rzut oka było widać, że twój Labrador jest zadbany, szczotkuj jego sierść przynajmniej raz w tygodniu (lub częściej – według potrzeby). Na spacerach koniecznie prowadzaj swojego psa na smyczy, ponieważ ta rasa ma tendencję do ruszania w pogoń za ciekawymi zapachami lub ludźmi, co może skutkować zarówno zgubieniem czworonoga, jak i jego naruszeniem w jakiś sposób. Warto również dbać o zęby Labradora, szczotkując je co najmniej dwa razy w tygodniu, dzięki czemu utrzymają się w dobrej kondycji przez długi czas.

Jak dbać o Labradora – powiązane pytania

Czy posiadanie Labradora jest trudne?

Przyjazny, towarzyski, kochający i oddany – trudno wyobrazić sobie lepsze połączenie cech charakteru, aczkolwiek posiadania psa rasy Labrador Retriever nie zawsze należy do łatwych zadań i nie są to psy odpowiednie dla wszystkich ludzi. W ramach ciekawostki warto wiedzieć, że rasa Labrador Retriever ma różne linie.

Który pies jest lepszy Labrador czy Golden Retriever?

Golden Retrievery są bardziej żywymi psami niż Labradory i mają też większy popęd zdobyczy niż one. Minusem Goldenów jest, jednakże, sierść, która wymaga zdecydowanie poważniejszej pielęgnacji. Aczkolwiek to nie wszystko! Powiemy ci jeszcze więcej o tych wspaniałych psach, abyś mógł, drogi użytkowniku, ogłosić zwycięzcę w wielkiej debacie Golden vs Labrador.

Czy Labradory można zostawić same w ciągu dnia?

Labradory są bardzo podatne na lęk separacyjny, więc dobrze by było nie pozostawiać psa tej rasy samego na dłużej niż 3-4 godziny, maksymalnie 8 godzin. Jeśli nie możesz zabrać gdzieś psa ze sobą, a istnieje ryzyko, że nie będzie cię w domu dłużej, lepiej rozważ wynajęcie wyprowadzacza psów.

Czy Labradory muszą jeść specjalną karmę dla psów?

To, jaką karmę powinien jeść Labrador, zależy od jego wieku; poza tym może jeść prawie każdą suchą lub mokrą karmę, aczkolwiek w celu zmniejszenie ryzyka przewlekłej, trwałej choroby stawu biodrowego i innych stawów, szczenięta powinny być karmiona karmą, która zawiera ilość wapnia bezpieczną dla szczeniąt dużych ras.

Dlaczego mój Labrador nagle się ślini?

Powody ślinienia się u Labradora mogą być różne i są to np.: pęknięty ząb, guzy w jamie ustnej, przełyku i/lub gardle, nagromadzenie się kamienia nazębnego, podrażnienie dziąseł, infekcja, ciało obce w jamie ustnej; wszystkie te rzeczy mogą prowadzić do ślinotoku.

Skąd mam wiedzieć, czy mój Labrador jest szczęśliwy?

Każdy dobry właściciel psa na pewno zastanawia się od czasu do czasu, czy jego czworonożny przyjaciel utrzymuje dobry nastrój. Szczęśliwy Labrador stoi równo na wszystkich czterech łapach, z ogonem i uszami trzymanymi naturalnie, rozluźnionymi mięsniami twarzy i zamkniętymi ustami (lub lekko otwartymi, jeśli dyszy, aby się ochłodzić; ogólnie rzecz biorąc – będzie wyglądał naturalnie i na zrelaksowanego.

Kiedy Labrador dorośnie?

Psy rasy Labrador Retriever zazwyczaj osiągają dorosłe rozmiary między 12 a 18 miesiącem życia, aczkolwiek większość z nich jeszcze do 2 roku życia rozbudowuje umięśnienie i wypełnienia kości. Labradory żyją przeważnie około 12-14 lat.

Czy Golden Retrievery śmierdzą bardziej niż Labradory?

Nie, Golden Retriever nie powinien śmierdzieć bardziej niż Labrador. Ogólnie rzecz biorąc – żadna z tych ras nie powinna mieć bardziej intensywny zapach niż ta druga. Ciekawostką jest za to, że Labradory miewają skłonności do łojotoku – jeśli ich gruczoły łojowe są nadaktywne.

Czy psy płaczą?

Teoretycznie można powiedzieć, że psy płaczą, aczkolwiek nie musi to oznaczać, że wylewają łzy z powodu uczuć. Psi płacz w rzeczywistości przypomina bardziej skomlenie; mówi się jednakże, iż nasi czworonożni przyjaciele nie płaczą, gdy są smutni. Za jedyne zwierzęta płaczące ze wzruszenia uważani są ludzie.

Co się stanie, jeśli Labrador cię ugryzie?

Ugryzienie przez jakiegokolwiek psa może wprowadzić do organizmu niebezpieczne bakterie, a nieleczone grozi poważnymi infekcjami, niekiedy nawet śmiertelnymi. Z tych względów bardzo ważnym jest, aby natychmiast po ugryzieniu przemyć ranę i zastosować miejscowo antybiotyki (np. jod) w obrębie uszkodzonej skóry i wokół niej.

Dlaczego Labradory mają problemy ze stawami?

Przyczynami problemów ze stawami u psów rasy Labrador Retriever (a także owczarków niemieckich, pitbulli, dogów niemieckich czy bernardynów) są spora sylwetka, rozkład masy ciała oraz genetyczne predyspozycje do choroby; ze względu na te cechy są one podatne na dysplazję stawów biodrowych psów (CHD), czyli dziedziczną i przewlekłą chorobę szkieletową mogącą mieć wpływ na psy należące do wszystkich grup wiekowych.

Jak inteligentny jest Labrador?

Rasę Labrador Retriever uważa się za jedną z najinteligentniejszych – zajmuje ona 7 miejsce (na 138) w ranking oceniającym psią inteligencję. Co ciekawe, czarne Labradory posiadają długą historię jako towarzysze polowań, z wieloma pokoleniami ze starannie selekcjonowanymi genami roboczymi, co oznacza, że posiadają instynkt i inteligencję pożądane przez myśliwych.

Czy szczenięta Labradora są zawsze głodne?

Zaobserwowano, że rasa Labrador Retriever to rasa o większych niż inne rasy skłonnościach do obsesji na punkcie jedzenia i błagania o smakołyki; jest to spowodowane tym, iż mają odróżniającą je od reszty specyficzną mutację pewnego genu.

Dlaczego białka oczu mojego psa są czerwone?

Zaczerwienienie oczu u psa oznacza zwiększony stan zapalny. Zapalenie to może występować nawet na samych powiekach, prowadząc do zaczerwienienia lub rozszerzenie naczyń krwionośnych na białkach oczu (czyli tzw. twardówki).

Dodaj komentarz