Jeśli Labrador Retriever nie został odpowiednio przeszkolony, aby nie uciekać, jest wysoce prawdopodobne, że to zrobi, ponieważ bieganie, pogoń i aportowanie zostały zakorzenione w ich DNA. W przypadku nieprzeszkolonego psa wystarczy więc chwila nieuwagi, aczkolwiek jeśli twój Labrador został odpowiednio przeszkolony i ćwiczy regularnie, powinien być w stanie poruszać się swobodnie – bez obaw z twojej strony, że ucieknie.
Dlaczego mój Labrador uciekł i nie wrócił? Powodem, dla którego twój pies obmyślił sposób na ucieczkę, może być to, że zwyczajnie się nudził. Labrador Retriever pozostawiony sam sobie na długi czas mógł poczuć się zbyt samotny albo miał zbyt dużo energii do wykorzystania, ponieważ nie miał do zabawy ani zabawek, ani innych psów lub poznał wcześniej smak zabawy gdzieś indziej i tam bawi się lepiej.
Czy Labradory wracają po ucieczce? Niekiedy zdarza się, że pies sam wraca do domu po ucieczce, jednakże musi mieć on dobry powód, aby do tego domu wrócić. Jeśli przydarzy się kiedyś sytuacja, że twój Labrador ucieknie, po jego powrocie (czy też odnalezieniu) koniecznie naucz go, aby już nigdy więcej nie uciekał.
Zobacz też
Dlaczego Labrador ucieka – powiązane pytania
Jak to jest mieć Labradora?
Większość Labradorów obdarzona jest łagodnym temperamentem z dodatkiem zabawnych i inteligentnych cech charakteru. Dzięki swojej czułości i lojalności idealnie nadają się do zajęcia w czyimś domu pozycji rodzinnego zwierzaka, tym bardziej, że przeważająca część Labradorów cieszy się z towarzystwa dzieci.
Czy Labrador jest niebezpieczny?
Labrador Retriever to rasa psów o niezwykle sympatycznym usposobieniu, więc wydaje się mało prawdopodobne, aby jej przedstawiciel był niebezpieczny. Pamiętajmy, że ze względu na swoją łagodność i niezwykłą lojalność Labradory zwykle świetnie radzą sobie z dziećmi, co sprawia, że są bardzo popularne jako zwierzęta domowe.
Gdzie mieszkają Labradory?
Rasa Labrador Retriever pochodzi z położonej u północno-wschodniego wybrzeża Atlantyku w Kanadzie wyspy Nowa Fundlandia. Z tego też powodu początkowo były nazywane psami świętego Jana, na cześć stolicy Nowej Fundlandii. Co ciekawe, od XVIII wieku Labradory służyły miejscowym rybakom jako towarzysze i pomocnicy.
Jak rozpoznać, czy samica Labradora jest w rui?
Do najczęstszych objawów rui należą: obrzęk sromu, obrzęk sutków, obecność krwawej wydzieliny oraz zwiększona częstotliwość lizania okolic narządów płciowych. Co do zmian behawioralnych – suczka bardziej domaga się głaskania, więcej przytula się do opiekuna, a także wygina grzbiet i odchyla ogon, co świadczy o tym, iż jest gotowa, aby przyjąć samca.
Zobacz również
Czy szczenięta Labradora są mądre?
Owszem, szczenięta Labradora są mądre. Rasa Labrador Retriever jest uważana za jedną z najinteligentniejszych ras i zajmuje 7 miejsce (na 138 możliwych) na rasę najmądrzejszą pod względem posłuszeństwa i inteligencji roboczej. Psy tej rasy są naprawdę super posłuszne oraz niesamowicie inteligentne w różnych innych aspektach psiej inteligencji.
Który piesek jest droższy samiec czy suka?
Suki Labradora często osiągają wyższe ceny ze względu na to, jaki potencjał hodowlany posiadają – przez całe swoje życie może wydać na świat kilka miotów szczeniąt, co mogłoby wygenerować duże przychody dla następnego właściciela.
Czy Labradory są wybrednymi zjadaczami?
Labradory uważane są za niewybredne psy, ponieważ przeważnie chętnie jedzą to samo jedzenie przez lata, a to za sprawą tego, iż są potomkami wilków, które zjadały to, co mogły wygrzebać skądś bądź upolować. Oczywiście mogą stać się wybredne – istnieją takie przypadki; powodem jest karmienie Labradora zbyt dużą ilością resztek ze stołu i/lub smakołyków.
Kiedy Labradory przestają ząbkować?
Psy, tak, jak i ludzie, nie mają od razu stałych zębów – najpierw mają zęby mleczne, które zaczynają wypadać około 12 tygodnia życia; wówczas również rozpoczyna się wyrzynanie zębów stałych, co powinno dobiec, mnie więcej, końca do 6 miesiąca życia.
Czego nie powinny jeść szczenięta Labradora?
Oprócz wspomnianych już wcześniej owoców i warzyw, które mogą jeść Labradory, dodać można do diety szczeniaczka również jagód, kantalupy, żurawiny i bardzo małą ilość dyni w puszkach. Zdecydowanie nie można im podawać jednakże winogron, rodzynek i porzeczek, ponieważ są one toksyczne.
Kiedy jest za zimno dla Labradorów?
Nawet Labrador Retriever nie jest niepokonany w kwestii temperatur i istnieje granica tego, ile zimna może wytrzymać. Za umowną granicę przyjmuje się -20°C, aczkolwiek należy mieć na względzie, że nie każdy pies jest taki sam.
Przeczytaj również
Jak bardzo Labradory rosną po 6 miesiącach?
Statystycznie rzecz ujmując – “przeciętny” szczeniak Labradora przybiera na wadze nieco ponad 900 gramów na każdy tydzień życia, co oznacza, że mając trzy miesiące, szczeniak tej rasy może ważyć około 12 kilogramów, zaś w wieku sześciu miesięcy może osiągnąć nawet około 23 kilogramów.
Czy Labrador jest agresywny, czy nie?
Niektórzy ludzie chcieliby, aby ich Labradory zachowywały się jak dobermany (i odwrotnie), jednakże należy mieć na uwadze, że psy rasy Labrador Retriever z natury są bardzo kochające i przyjazne ludziom.
Czy Labradory wymagają dużej pielęgnacji?
Labradory wymagają dużo opieki pod względem emocjonalnym, ponieważ to psy bardzo towarzyskie i podatne na lęk separacyjny. Nawet, jeśli bardzo kochasz tę rasę, zastanów się, czy masz pewność, co do tego, czy wystarczy ci czasu i energii, aby zadbać o dobre samopoczucie psa. Pamiętaj, że psy rasy Labrador Retriever żyją 10-15 lat. Zastanów się więc, ile ty sam będziesz mieć wówczas lat.