Labrador co trzeba wiedzieć?

Labradory są psami znanymi z takich cech, jak inteligencja, łagodność oraz tolerancja. Ich beztroska natura sprawia, że uznaje się je za najlepszy wybór na psy rodzinne, ponieważ dzięki wymienionym cechom stanowią rasę idealną do towarzystwa dla innych psów, a także dzieci. Do niewątpliwej popularności z pewnością przyczynia się również ogromny urok osobników należących do tej rasy.

Czy Labrador jest dobrym rodzinnym zwierzakiem? O ile zostaną prawidłowo poddane procesowi socjalizacji, Labradory będą idealnymi zwierzętami domowymi. Psy tej rasy nie tylko nawiązują dobrą więź z całą rodziną, ale też są czułe i kochające, a ich cierpliwość sprawia, że są idealnymi towarzyszami dla dzieci. Ogromnym plusem jest również bardzo prosta, niewymagająca pielęgnacja, na którą składa się m.in. cotygodniowe czesanie w celu utrzymania sierści w doskonałym stanie.

Zobacz też

Labrador co trzeba wiedzieć – powiązane pytania

Dlaczego Labradory mają problemy ze stawami?

Przyczynami problemów ze stawami u psów rasy Labrador Retriever (a także owczarków niemieckich, pitbulli, dogów niemieckich czy bernardynów) są spora sylwetka, rozkład masy ciała oraz genetyczne predyspozycje do choroby; ze względu na te cechy są one podatne na dysplazję stawów biodrowych psów (CHD), czyli dziedziczną i przewlekłą chorobę szkieletową mogącą mieć wpływ na psy należące do wszystkich grup wiekowych.

Czy Labrador jest dobrym psem rodzinnym?

Jeśli zastanawiasz się nad psem, który byłby idealny dla rodziny, wiedz, że Labrador taki właśnie jest. Cierpliwość psów tej rasy, ich brak agresji (o ile nie zostaną sprowokowane), potrzeba miłości, uwagi i licznych spacerów sprawiają, że Labrador może być wiernym towarzyszem, opiekunem i najlepszym przyjacielem, szczególnie dla rodziny lubiącej aktywności na świeżym powietrzu.

Kiedy Labrador przestaje rosnąć?

Szczeniaki rasy Labrador Retriever przeważnie przestają rosnąć między 12 a 18 miesiącem życia. American Kennel Club podaje w swoich oficjalnych standardach, iż samice powinny ważyć między 25 a 32 kilogramami, zaś samce – między 30 a 37 kilogramami.

Czy Labradory muszą jeść specjalną karmę dla psów?

To, jaką karmę powinien jeść Labrador, zależy od jego wieku; poza tym może jeść prawie każdą suchą lub mokrą karmę, aczkolwiek w celu zmniejszenie ryzyka przewlekłej, trwałej choroby stawu biodrowego i innych stawów, szczenięta powinny być karmiona karmą, która zawiera ilość wapnia bezpieczną dla szczeniąt dużych ras.

Zobacz również

Dlaczego mój Labrador uciekł i nie wrócił?

Powodem, dla którego twój pies obmyślił sposób na ucieczkę, może być to, że zwyczajnie się nudził. Labrador Retriever pozostawiony sam sobie na długi czas mógł poczuć się zbyt samotny albo miał zbyt dużo energii do wykorzystania, ponieważ nie miał do zabawy ani zabawek, ani innych psów lub… poznał wcześniej smak zabawy gdzieś indziej i tam bawi się lepiej.

Czy Labrador jest agresywny?

Mimo że zdarzają się sytuacje, w których Labrador potrafi ugryźć, ogólnie nie są one uważane za agresywne psy, a wręcz przeciwnie. O Labradorach mówi się, że dzięki swojej wyluzowanej, przyjaznej i cierpliwej osobowości są one wspaniałymi, idealnymi wręcz psami rodzinnymi.

Czy Labradory stają się wyższe po 7 miesiącach?

Jeśli zastanawiasz się, kiedy twój Labrador będzie w pełni rozwinięty, wiedz, że pies tej rasy może osiągnąć swój dorosły wzrost mając 6-12 miesięcy, aczkolwiek kości niektórych z tych psów mogą się wypełniać aż do osiągnięcia przez czworonoga drugiego roku życia.

Ile powinienem karmić mojego Labradora?

Dorosły Labrador mieszczący się w przedziale wagowym między 30 a 36 kg powinien otrzymywać 11 kg karmy na 1 kg masy ciała, co oznacza, że osobnik ważący 33 kg powinien otrzymywać 363 g karmy dziennie (ponieważ 11 g x 33 kg = 363 g). Jako że dorosłym Labradorom jedzenie dzieli się na 2 posiłki dziennie, na jeden posiłek powinno przypadać 181,5 g karmy.

Dlaczego białka oczu mojego psa są czerwone?

Zaczerwienienie oczu u psa oznacza zwiększony stan zapalny. Zapalenie to może występować nawet na samych powiekach, prowadząc do zaczerwienienia lub rozszerzenie naczyń krwionośnych na białkach oczu (czyli tzw. twardówki).

Ile kosztuje Labrador?

Cena Labradora nie jest uzależniona od jego koloru, więc, przykładowo, czarny Labrador kosztuje tyle samo, co Labrador biszkoptowy. Cena psa może być niższa tylko w przypadku psów wykluczonych z dalszej hodowli, tzw. “psów na kolanka”. Na cenę psa rasy Labrador Retriever składają się w dużej mierze koszty utrzymania maluszków i ich matki w dbającej o nie hodowli.

Przeczytaj również

Czy Labrador jest łatwy do wychowania?

Labrador Retriever to rasa bardzo towarzyska i uwielbiająca przebywać wśród ludzi – prawdopodobnie właśnie to sprawia, że zazwyczaj są łatwe do przeszkolenia. Trzeba mieć jednakże na uwadze, iż to bardzo aktywne psy, więc jeśli nie dostarcza się im możliwości wykonywania wystarczającej ilości regularnych ćwiczeń, trening może stać się trudniejszy.

Dlaczego Labrador ślini się?

Najczęściej spotykanym powodem ślinienia się u Labradora jest oczekiwanie na posiłek, co jest związane z procesem jedzenia – podczas spożywania pokarmów psy wydzielają dużo śliny, aby wszystko ładnie się prześlizgnęło przełykiem. Oczekiwanie na jedzenie jest czynnikiem psychologicznym, który pobudza produkcję śliny.

Dlaczego mój pies tak brzydko pachnie nawet po kąpieli?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego twój pies nawet po kąpieli, delikatnie mówiąc, brzydko pachnie, wiedz, że może to być skutkiem zbytniego nagromadzenia się wydzieliny w gruczołach wokół odbytu. Kiedy w tych gruczołach znajduje się za dużo wydzieliny, może ona powodować nie tylko wydzielanie się ostrego, trudnego do zignorowania zapachu, ale też rozwinięcie się infekcji. Nadmiar wydzieliny z gruczołów może odciągnąć lekarz weterynarii, przy okazji upewniając się, czy są one zdrowe.

Dodaj komentarz