Karma dla psa — czym kierować się przy wyborze?

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, odpowiednia dieta psa ma ogromny wpływ na rozwój pupila i na jego prawidłowe funkcjonowanie. Dzieje się tak, ponieważ z karmy psy pobierają najwięcej witamin, które są im niezbędne do zdrowego życia i zapobiegają wielu ciężkim chorobom, między innymi zmniejszają ryzyko pojawienia się problemów ze stawami. Ponadto warto wspomnieć, że dobra karma dla psa poprawia pracę układu pokarmowego, dzięki czemu nie musimy zmagać się z biegunkami czy wymiotami. Dlatego dobrym pomysłem jest dowiedzieć się, czym powinna wyróżniać się godna uwagi psia karma i wybrać produkt, który będzie dopasowany do potrzeb naszego czworonoga.

Co nie powinno znaleźć się w składzie dobrej karmy dla psa?

To prawda, że psy powinny przede wszystkim spożywać wysokiej jakości mięso, które zapewni im prawidłowy rozwój i dostęp do ważnych witamin. Mimo to w wielu karmach, które cechują się gorszą jakością, mięso zwykle stanowi mniej niż 10% całego składu, z czego większością są produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, czyli wszelkiego rodzaju pazury, ogony czy skóra. Oprócz mięsa w tego typu karmach znajdują się zboża, sztuczne wypełniacze i substancje poprawiające smak, które sprawiają, że dany produkt bardzo smakuje psom oraz przy okazji je od siebie uzależnia. Dlatego też często możemy spotkać się ze zdziwieniem opiekunów, którzy słyszą, że poszczególne karmy cechują się złym składem — wiele osób uważa bowiem, że to, co smakuje psom, z pewnością jest dla nich dobre.

Skutkiem ubocznym wspomnianych wypełniaczy i dosmaczaczy okazuje się bardzo duża ilość węglowodanów w karmie, które z kolei prowadzą do otyłości oraz cukrzycy. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że otyłość u psów to bardzo poważna choroba, która szybko i skutecznie niszczy stawy oraz inne narządy, skracając tym samym psie życie. Z tego też powodu dobrym pomysłem będzie unikanie tego typu karm i przestawienie psa na zdrowe żywienie. 

Powinniśmy jednak pamiętać, że gorszej jakości pożywienie zawiera dosmaczacze, które uzależniają. Dlatego pies z początku może nie jeść zdrowych posiłków, tak samo jak dziecko, które przez kilka lat jadło tylko fast foody, nie będzie chciało spróbować warzyw. Warto wówczas zdecydować się na karmy, które wyróżniają się dużo lepszym składem, ale jednocześnie przypominają smakiem dawne produkty. Godnym uwagi wyborem staje się między innymi karma Farmina, która nie zawiera zbóż i ma w składzie mięso oraz wiele cennych witamin.

Jak wybrać idealną karmę dla psa?

W przypadku psów idealnym wyborem na codzienną karmę będą wysokomięsne puszki, czyli mokra karma z dużą zawartością mięsa. Tego typu produkty okazują się łatwe w trawieniu i zazwyczaj nie mają w sobie zbyt wielu węglowodanów, dzięki czemu sprawdzą się również dla psów z nadwagą — warto jednak pamiętać, że przy nadwadze bardzo ważne staje się obliczenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego pupila i stopniowe zmniejszanie kalorii o około 10%. Dużym uznaniem cieszą się między innymi takie karmy jak Dolina Noteci Superfood czy Animonda GranCarno, które znajdziemy w ofercie sklepu zooglobe.pl i które charakteryzują się niskimi cenami za 1 kg.

Artykuł zewnętrzny

Dodaj komentarz