Jak zadbać o zdrowie Labradora? Zacznij już od szczeniaka

Uległy, towarzyski i lojalny Labrador Retriever jest jednym z najchętniej kupowanych psów w Polsce. Oczywiście aby w pełni móc cieszyć się tym łagodnym retrieverem należy poznać jak w prawidłowy sposób zadbać o zdrowie Labradora.

Podstawowa opieka nad psem Labrador Retriever

Właściwe postępowanie ze szczenięciem labradora odgrywa znacząca rolę dla jego zdrowia w późniejszym wieku. Ażeby pies nie reagował lękiem na wizyty w gabinecie weterynaryjnym uczymy go socjalizacji z innymi osobami oraz dotykania poszczególnych części jego ciała. Oprócz przyzwyczajenia do regularnych wizyt u weterynarza dobrą praktyka będzie częsty przegląd psa by nie przeoczyć pierwszych oznak zagrożenia. Chcąc uniknąć infekcji wywołanych zadrapaniem przycinamy pazurki naszego pupilka. Futro labradora czeszemy przynajmniej raz w tygodniu co jest wystarczające do usunięcia martwych włosów i brudu.
Istotnie labrador ma krótką sierść dlatego nie wymaga częstych kąpieli ale z pewnością chętnie popływa w rzece lub jeziorze. Jeśli już koniecznością staje się wykąpanie naszego Labradora zastosujmy szampony nie wywołujące podrażnień i suchości skóry zwierzęcia.

Sprawdzamy uszy, oczy i zęby psa. Higienizacja pyska to nawyk, który należy wprowadzać od pierwszych dni szczeniaka labradora w naszym domu. Zaznajamiamy psa ze stosowaniem szczoteczki i specjalnej pasty do zębów. W ten sposób unikniemy komplikacji związanych z narastającym kamieniem nazębnym. Dla psów nie tolerujących szczotkowania można zastosować spraye lub tabletki do tego celu przeznaczone.

Spędzający dużo czasu na spacerach labrador staje się idealnym celem dla pasożytów: kleszczy, pcheł i innych robali. Należy zatem stosować taktykę ochronną, którą weterynarz odpowiednio dopasuje do naszego psa. Mogą to być płyny wylewane na skórę, rozpylane na sierść, pudry lub tabletki zabijające w rezultacie pasożyty zarówno zewnętrzne jak i te wewnętrzne, w tym glisty psie, tasiemce i inne.

Bez wątpienia opieka nad zdrowiem psiaka jest równie ważna co zapewnienie mu prawidłowego rozwoju psychicznego. Labrador Retriever jest psem stworzonym do towarzyszenia człowiekowi i w związku z tym by w pełni rozwinąć jego cechy użytkowe musi mieć zapewnioną aktywność fizyczną i psychiczną.
Bardzo dobrze jest gdy pies będzie mieszkał w domu z ogrodem gdzie spożytkuje nadmiar energii.

Wydaje się, że psu wystarczą spacery po okolicy co nie jest prawdą. Osobnikom tej rasy nie wystarczy kilka krótkich spacerów na smyczy. Labrador żeby odpocząć psychicznie musi się zmęczyć fizycznie to jest skakać, biegać, wdrapywać na przeszkody.

Ciekawym rozwiązaniem zaspokojenia potrzeb labradora mogą być psie sporty takie jak:

  • trening posłuszeństwa obedience,
  • agility,
  • canicross,
  • dogtrekking.

Oprócz wysiłku fizycznego dobrym zwyczajem jest stosowanie u psów ćwiczeń umysłowych. Dla retrieverów a w szczególności labradorów popularne są dummy i working testy. Zawierają w sobie zarówno elementy pracy węchowej jak i aportowania co korzystnie wpływa na utrzymanie prawidłowej formy fizycznej i psychicznej psa.

Labrador choroby

Choroby i zaburzenia rasy Labrador Retriever

Labrador jest psem dobrze zbudowanym, stosunkowo silnym, żyjącym przeciętnie 13 lat chociaż może dożyć starszego wieku. W związku z tym, że labrador nie jest odporny na głównie występujące u psów choroby wirusowe, zastosowanie mają profilaktyczne szczepienia ochronne. Praktykę tę wykorzystuje się tak samo jak u wszystkich innych psów.

Omawiając natomiast dolegliwości i wady dziedziczne labradora należy wspomnieć o kilku ważnych schorzeniach, które ze względu na intensywną hodowlę wynikającą z popularności rasy mają wpływ na ogólny obraz stanu zdrowia tego retrievera.

Podstawowa chorobą występującą w tej rasie jest dysplazja stawu biodrowego i łokciowego. W tym przypadku nieprawidłowa budowa stawów prowadzi do stanów zapalnych i silnego bólu. Psy z tą przypadłością mają problemy z poruszaniem się a w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do paraliżu. Leczenie farmakologiczne lub w ostateczności ingerencja chirurgiczna mogą w znacznym stopniu ograniczyć występowanie tej dolegliwości. Niebagatelne znaczenie ma w tym przypadku waga psa. Zła dieta i otyłość mogą pogarszać stan chorobowy.

Zobacz też

Choroby oczu to kolejna problematyczna kwestia dotycząca stanu zdrowia labradora. Niektóre z nich znacznie ograniczają u psa zdolność widzenia, a w ostateczności prowadzą do ślepoty. Wśród chorób oczu wyróżniamy dysplazję siatkówki – RD czyli jej wrodzoną wadę, objawiająca się odwarstwieniem siatkówki. W konsekwencji tej choroby pies stopniowo ślepnie aż do całkowitej utraty wzroku.
Kolejną chorobą oczu jest atrofia siatkówki – PRA. W tym przypadku siatkówka ulega degeneracji. Jest to choroba występująca u psów dorosłych i starszych.
Zaćma to oprócz dysplazji i atrofii siatkówki równie często występująca choroba oka. Przy zaćmie oko mętnieje i wzrok się pogarsza a jedynym ratunkiem na chwilę obecną jest leczenie w tym operacyjne, które to częściowo pomaga rozwiązać ten problem.

Skręt żołądka u labrador Retrievera

Labrador retriever jest szczególnie predysponowany do skrętu żołądka. Jest to nieprawidłowość występująca podczas dużego wysiłku, który pies podejmuje przed lub zaraz po jedzeniu. Skręt żołądka bez natychmiastowej interwencji chirurgicznej kończy się śmiercią psa. Dlatego też aby ograniczyć możliwość wystąpienia obrzęku żołądka można podzielić dzienną porcję karmy na mniejsze części i skarmiać nią psa stopniowo. Również unikanie wysiłku w okolicach pór karmienia jest niezmiernie istotne i wskazane.

4 komentarze do “Jak zadbać o zdrowie Labradora? Zacznij już od szczeniaka”

  1. Ja myślę, że duży wpływ na zdrowie ma karma. Mój piesek drapał się, oczka mu łzawiły. Zmieniłem karmę i teraz wszystkie objawy ustąpiły :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz