Opieka i pielęgnacja Labradora – jak opiekować się psem?

Czy opieka nad labradorem jest trudna? Labrador Retriever to krótkowłosa rasa, a jego pielęgnacja nie wymaga wielu zabiegów kosmetycznych. Natomiast trochę więcej wysiłku musimy włożyć w opiekę nad labradorem, aby zapewnić psu odpowiednie warunki bytowe, żywienie, czy właściwą aktywność fizyczną i psychiczną.

Labrador Retriever to wesoły, aktywny pies o bardzo przyjaznym usposobieniu. Pies, którego cechuje nadzwyczajny węch, duże zamiłowanie do wody i niespożyta chęć do aportowania. Pierwotnie używany jako pomocnik przy polowaniach, obecnie główną jego rolą jest towarzyszenie człowiekowi czy to jako pies rodzinny, czy też pies służbowy.  

To fenomenalny węch Labrador Retrievera w połączeniu z łagodnym, przyjaznym  charakterem oraz chęcią do nauki czyni go psem uniwersalnym. Jednakże aby w pełni wykorzystać zdolności Labrador Retrievera to od pierwszych dni małego pieska w naszym domu, musimy o niego odpowiednio dbać i kształtować. W jaki sposób powinniśmy troszczyć się o naszego pupilka? Tego bez wątpienia dowiecie się z tego artykułu. 

Opieka i warunki bytowe labradora

Labrador to bardzo żywiołowy, aktywny, kochający ruch a zwłaszcza i pływanie pies. Najlepszym dla niego środowiskiem będzie wieś i dom z ogródkiem. Jednakże ze względu na to, że labrador to bardzo plastyczna rasa pies ten odnajdzie się także w mieście, mieszkając na niewielkiej przestrzeni w mieszkaniu. Opieka nad labradorem w mieszkaniu wymaga od nas większego zaangażowania w zapewnieniu psu odpowiedniej dawki ruchu. Jeśli pies nie ma możliwości do wszelkiego rodzaju aktywności w ogrodzie to zwykły, krótki spacer jest niewystarczający by mógł spożytkować nadmiar energii. W takim przypadku pies frustruje się demonstrując swoje znudzenie obgryzaniem mebli i niszcząc rzeczy codziennego użytku.

Kolejna kwestią, na którą zwracamy uwagę jest nadwaga. Problem ten występuje u psów, które z braku aktywności przez większą część dnia leniuchują. Nadwaga i w konsekwencji otyłość stanowi z kolei realne zagrożenie problemami mięśniowo szkieletowymi.

Zobacz też:

Karmienie psa Labrador Retriever

Ze względu na masywną budowę ciała Labrador Retriever, jak inne duże rasy, jest podatny na wiele chorób zwyrodnieniowych stawów. Chcąc zminimalizować ryzyko z tym związane musimy przestrzegać odpowiedniej diety bogatej w witaminy i minerały. Dla wyjaśnienia labrador w czasie wzrostu potrzebuje wspomnianej dobrze zbilansowanej diety ale też odpowiedniej jej dawki. Dzienne porcje żywieniowe najlepiej podzielić na części, którymi będziemy karmić zwierzaka. Wielkość porcji uzależniamy od poziomu aktywności psa. Wnioskując im więcej ruchu tym bogatsze racje żywnościowe i intensywniejsze karmienie.  

Małe labradory szybko rosną, dlatego też nie powinny spożywać zbyt kalorycznej i dodatkowo wzbogaconej karmy. Przy systematycznym przekarmianiu tempo wzrostu może gwałtownie przyspieszyć podczas gdy szkielet młodego zwierzęcia jeszcze się rozwija i nie jest wystarczająco mocny do utrzymania nadprogramowej wagi psa. Przekarmianie prowadzi do nadwagi i otyłości a w konsekwencji do zwyrodnienia stawów. Dlatego szczenięta tej rasy powinny spożywać odpowiednio zbilansowany pokarm dostosowany do wieku i aktywności fizycznej. 

Zabiegi pielęgnacyjne Labrador Retrievera

Prawidłowa opieka to również odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Każdy właściciel psa powinien zapewnić swojemu podopiecznemu odpowiednią i stałą higienę. W przypadku labradora jest to całościowa dbałość o czystość zwierzęcia, a w szczególności: jego uszy, zęby, oczy, łapki i futerko. U rasy labrador Retriever sierść jest krótka, z grubym, mocnym włosem, który gubi przez cały rok. Jeśli chcemy zatem utrzymać nasz dom w czystości należy regularnie, najlepiej codziennie szczotkować futerko psa. Linienie wzmaga się dwa razy do roku, wiosną i jesienią kiedy to pies zmienia szatę na letnią bądź zimową.  

Na szczególną uwagę zasługują uszy labradora, które są opadające, co wiąże się z faktem, że przy takim kształcie uszu występuje zła wentylacja prowadząca do stanów zapalnych aparatu słuchowego. Dbałość o to by uszy były czyste i zawsze suche rozwiązuje ten problem. 

Pielęgnuj zdrowie psychiczne i fizyczne swojego Labradora

Wiele osób błędnie zakłada, że labrador jest tak mądrym psem, iż nie trzeba go w ogóle szkolić. To prawda, że labradory mają wspaniały charakter lecz bez treningów posłuszeństwa, pozostawione same sobie, mogą przysporzyć właścicielowi cały szereg kłopotów. Zapewnienie mu zatem stosownej dawki ruchu i podstawowego przeszkolenia to minimum, które bez wyjątku opiekun powinien spełnić, aby zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne swojego psa. O właściwej opiece nad labradorem możemy dowiedzieć się również u właściciela hodowli.  

Labradory pierwotnie żyły na wolnym wybiegu, jednakże pies ten bardzo dobrze aklimatyzuje się do życia z człowiekiem w mieszkaniu. W takim przypadku niezbędne jest zapewnienie psu codziennych, intensywnych spacerów. Krótki pobyt w ogrodzie niestety nie załatwia sprawy. Aby szczenię mogło się prawidłowo rozwijać a dorosły osobnik żył w dobrej kondycji psychicznej labradorowi potrzebne są aktywności fizyczne i psychiczne. Ta bardzo ruchliwa, zwinna i żywiołowa rasa wymaga codziennych spacerów trwających  minimum 30 min. Jak sama nazwa wskazuje retriever jest aporterem czyli potrzebna mu też zadaniowość. Chętnie wykona wiele czynności związanych z przenoszeniem przedmiotów. Uszczęśliwi go również zabawa z piłką, bieg przy rowerze czy bardziej spokojny długi spacer do ciekawych węchowo miejsc. W domu możemy posiłkować się licznymi obecnymi na rynku zabawkami zręcznościowymi i edukacyjnymi dla psów. 

Podsumowanie

Labrador Retriever nader przywiązuje się do swojego opiekuna. Ich relacja może być głęboka i lojalna. Zależy to jednak od więzi jaką stworzymy ze zwierzęciem we wczesnym jego rozwoju. Labradora od drugiego miesiąca życia czyli od momentu kiedy wkracza do naszego domu stopniowo przyzwyczajamy do otaczającego go świata. Okres ten zwany socjalizacją ma niebagatelny wpływ na całe dorosłe życie psa. W tym czasie opiekun powinien być niezwykle czuły i troskliwy podczas opieki nad zwierzęciem i jego szkolenia a neutralny w reakcji na niewłaściwe zachowanie pupila. Bardzo wcześnie należy zacząć pokazywać psu jak powinny wyglądać jego poprawne kontakty z dziećmi i innymi gatunkami zwierząt. Prawidłowo przeprowadzony okres socjalizacji pozwoli wpoić psu proste zasady wspólnego życia w psio ludzkiej rodzinie. a potem to już tylko ponad dekadę trwający czas wspólnych przygód z tym jakże cudownym psem jakim niewątpliwie jest Labrador Retriever.

Dodaj komentarz