Sucha karma dla psa – jak wybrać odpowiednią?

Plan żywienia psa oparty na gotowych pokarmach ma wiele zalet. Sucha karma dla psa jest wydajna, łatwa w przechowywaniu i porcjowaniu. Jak jednak wybrać produkt, który zaspokoi wszystkie potrzeby pupila? Okazuje się, że zadanie to wcale nie jest łatwe. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając suchą karmę dla psa!

Planując jadłospis dla swojego pupila, warto pamiętać o starym porzekadle: „jesteś tym, co jesz”. Nie ulega wątpliwości, że wszystko to, co trafia do miski zwierzaka, prędzej czy później przełoży się na jego zdrowie, kondycję oraz samopoczucie. Przed wyborem karmy dla psa należy więc rozważyć kilka czynników, a przede wszystkim – dokładnie przeanalizować skład produktu. Zadania nie ułatwia fakt, że obecnie na rynku dostępne są dziesiątki różnorodnych pokarmów dla psów. Jak odnaleźć się w tym gąszczu i wybrać najlepszą karmę?

Najlepsza sucha karma dla psa – czy taki produkt istnieje?

Niestety nie istnieje jeden doskonały, uniwersalny produkt, który sprawdziłby się w żywieniu każdego czworonoga. Oczywiście spośród wszystkich dostępnych na rynku produktów można wyróżnić te z lepszym składem, większą zawartością mięsa czy cennych składników odżywczych. Jednak to, który z nich będzie najlepszy dla Twojego psa, zależy przede wszystkim od samego czworonoga i jego indywidualnych potrzeb. Wybierając karmę dla psa, należy wziąć pod uwagę m.in.:

  • wiek psa,
  • rasę psa,
  • wielkość i wagę,
  • tryb życia i poziom aktywności fizycznej,
  • warunki bytowe,
  • stan zdrowia (choroby przewlekłe, kontuzje, alergie pokarmowe, ciąża i laktacja, kastracja).

Wszystkie te czynniki mają wpływ na potrzeby żywieniowe czworonoga. Karma, która świetnie sprawdzi się w żywieniu dorosłego psa o średniej aktywności, na pewno nie wystarczy psu, który uprawia sport z opiekunem. Zmodyfikowanej diety będą potrzebowały także psy borykające się z różnego rodzaju dolegliwościami.

Jak wybrać odpowiednią karmę dla psa? Na co zwrócić uwagę?

Mogłoby się wydawać, że żywienie psów nigdy nie było tak proste, jak teraz. W końcu rynek oferuje tak wiele różnorodnych produktów, że znalezienie czegoś odpowiedniego dla swojego pupila nie powinno stanowić problemu. A jednak wybór wciąż nie jest prosty. Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy, by upewnić się, że produkt będzie odpowiedni dla pupila?

Skład karmy

Sucha karma dla psa powinna być odpowiednio zbilansowana i pełnowartościowa. Co to znaczy? Chodzi o to, by skład karmy odpowiadał potrzebom fizjologicznym konkretnego psa. Sucha karma musi dostarczać zwierzakowi wszelkich niezbędnych do życia substancji odżywczych, w ilościach i proporcjach, które będą umożliwiały mu prawidłowy wzrost, rozwój oraz utrzymanie dobrej kondycji. Czego szukać na liście składników?

Przede wszystkim źródeł białka zwierzęcego. Pies jako względny mięsożerca potrzebuje pokarmu zasobnego w dobrej jakości, lekkostrawne białko. Mięso powinno więc plasować się na szczycie listy składników, a jeszcze lepiej by jego pochodzenie było precyzyjnie określone. Hasła, takie jak „wątróbka z kurczaka”, „suszone mięso z kaczki” albo „mięso wołowe” pozwalają na lepszą ocenę jakości pokarmu. Z kolei enigmatyczne hasło „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego” powinno wzbudzić większą podejrzliwość, ponieważ nie wiadomo, co tak naprawdę wchodzi w skład karmy.

Sprawdź ofertę karm suchych dla psa w sklepie: kakadu.pl/5-sucha-karma-dla-psa/

Dodatek zbóż, ziemniaków czy roślin strączkowych w karmach dla psów jest dopuszczalny, ale nie powinien przeważać nad mięsem. Cennym dodatkiem będą natomiast owoce i warzywa, stanowiące dodatkowe źródło witamin i minerałów.

Warto dodać, że sucha karma dla powinna być jak najbardziej naturalna. To znaczy, że nie może zawierać substancji sztucznych, takich jak konserwanty, barwniki czy polepszacze smaku, które mogłyby wpływać niekorzystnie na zdrowie Twojego pupila.

Dodatkowe wartości odżywcze

Analizując skład karmy, warto szukać składników, które odpowiadają potrzebom konkretnego psa. Na przykład zwierzaki borykające się z alergią pokarmową powinny otrzymywać karmę monobiałkową, opartą na jednym tylko źródle białka zwierzęcego. Cennym dodatkiem do ich diety będą także prebiotyki i włókno pokarmowe, które regulują prawdę przewodu trawiennego.

Psy o długiej i gęstej sierści oraz te cierpiące na choroby skóry docenią pokarm z dodatkiem biotyny i nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Składniki te wzmacniają skórę i sierść, nadają włosom blasku i zapobiegają ich wypadaniu. Z kolei psy ras dużych i olbrzymich mogą potrzebować pokarmu z dodatkiem glukozaminy i chondroityny, czyli składników poprawiających kondycję stawów i kości.

Indywidualne potrzeby psa

W sklepach zoologicznych znajdziesz pokarmy dedykowane psom w różnym wieku i o różnej wielkości. Wielu producentów oferuje osobne propozycje dla psów ras małych i miniaturowych, średnich, dużych i olbrzymich. Nie brakuje także propozycji dla zwierzaków o specjalnych potrzebach. Będą to między innymi karmy suche dla psów po kastracji, zwierzaków walczących z nadwagą lub cukrzycą, czworonogów ze skłonnością do alergii pokarmowej czy w czasie rekonwalescencji po zabiegach.

Kolejny podział stanowią produkty dedykowane szczeniętom, psom dorosłym i seniorom. Warto wiedzieć, że wraz z wiekiem psa zmienia się tempo przemiany materii, a co za tym idzie zapotrzebowanie na energię oraz poszczególne składniki odżywcze. Szczenięta będą potrzebowały pokarmu o większej dawce kalorii, ze względu na intensywny wzrost oraz rozwój. Z kolei psy starsze są mniej aktywne, a ich metabolizm zwalnia, więc karma powinna być mniej kaloryczna i lekkostrawna.

Preferencje psa

Wybierając karmę dla pupila, nie można zapomnieć o jego indywidualnych preferencjach. Na szczęście w szerokiej gamie pokarmów suchych dla psów znajdziesz propozycje z różnymi rodzajami mięs. Kurczak, wołowina czy ryby to nie wszystko. Wielu producentów oferuje suche karmy z mięsem królika, kaczki, dzika, a nawet bizona. Dzięki tak dużej różnorodności smaków łatwiej znaleźć coś, co zainteresuje nawet najbardziej wybrednego czworonoga.

Sucha karma dla psa – podstawa diety czworonoga

Odpowiednio dobrana karma jest gwarancją zdrowia i dobrej kondycji zwierzęcia. Trudno jednak wskazać jedną uniwersalną karmę, którą można by polecić każdemu psu. Wybierając karmę dla swojego pupila, należy uwzględnić wiele kwestii, przede wszystkim skład produktu oraz indywidualne potrzeby zwierzaka.

Może się zdarzyć, że karma ciesząca się znakomitymi opiniami na portalach zoologicznych zupełnie nie przypadnie do gustu Twojemu psu. W takiej sytuacji trzeba po prostu szukać dalej i eksperymentować z propozycjami innych producentów. Na szczęście na rynku nie brakuje marek, które stawiają na jakość i naturalność swoich wyrobów. Dzięki nim zwierzak może cieszyć się doskonałym samopoczuciem i energią na co dzień.

Artykuł zewnętrzny

Dodaj komentarz