Materace dla psa – czy sprawdzają się jako legowisko?

Materace dla psa to gwarancja zdrowego snu

Sen jest niezwykle ważny w życiu każdego psa. To podstawa prawidłowego funkcjonowania zwierzaka. Psy śpią czujnie, dlatego w celu zapewnienia im odpowiedniego komfortu, należy zadbać o odpowiedni materac. Tylko wygodne legowisko zapewni czworonogowi pełną regenerację sił. 

Pies musi przechodzić przez wszystkie fazy snu. Najważniejsza jest faza REM – z niej zwierzęcia nie należy wybudzać. W tej fazie aktywność mózgu jest niezwykle wysoka. Typowe dla niej są skurcze łap i mięśni twarzy oraz wydawanie różnorodnych dźwięków. Dobre materace dla psa pozwalają na ułożenie się w pozycji na jednym boku, która jest niezbędna do wejścia w fazę REM. 

Duże znaczenie ma rozmiar i kształt posłania. Pies musi w odpowiedni sposób ułożyć swój kręgosłup. Wtedy nie musi zbyt często zmieniać pozycji, co bezpośrednio przekłada się na lepszy sen. Zwierzęta, podobnie jak ludzie, potrzebują snu, aby móc zregenerować siły fizyczne i psychiczne. Dlatego kwestii wyboru legowiska warto poświęcić nieco więcej czasu. Wiele ciekawych produktów znaleźć można w ofercie sklepu internetowego https://funitopets.pl/legowiska-dla-psow.

Materace dla psa – jaki model wybrać?

Odpowiedni materac dla psa zapewnia zwierzakowi komfort i wpływa pozytywnie na jego zdrowie. Bez tego trudno jest zapobiec powstawaniu tzw. modzeli – twardych, popękanych zgrubień w okolicach łokci. Tworzą się ona wskutek podrażnienia skóry w czasie leżenia, wstawania i kładzenia się. Sprzyja im twarde podłoże np. podłoga. 

Ciekawą propozycją są na pewno materace ortopedyczne dla psa. Cieszą się one na rynku coraz większą popularnością. W środku mają piankę, która doskonale dopasowuje się do kształtu ciała zwierzęcia. W ten sposób zapewnia prawidłowe podparcie kręgosłupa, rozluźnia mięśnie czy usprawnia krążenie. Takie materace dla psa działają przy okazji przeciwodleżynowo. 

Jak znaleźć odpowiedni materac dla swojego psa?

Kluczem do sukcesu jest dopasowanie materaca do wielkości psa. Czworonóg musi bowiem się na nim komfortowo położyć. Nie należy wybierać legowiska za małego i zbyt dużego. Czasem dobrym pomysłem jest zmierzenie zwierzaka w pozycji leżącej. Wtedy można mieć pewność, że pupil zmieści się na danym materacu. Oczywiście do uzyskanych wymiarów należy dodać 10-20 cm zapasu. 

Przed zakupem materaca trzeba się też zorientować, w jakiej pozycji pupil najczęściej śpi. Materace dla psa są idealne dla zwierząt, które preferują spanie na boku. Brak krawędzi sprawia, że czworonóg może odpowiednio ułożyć swój kręgosłup. 

Najlepiej stawiać na materace wykonane z wytrzymałej, ale jednocześnie miłej w dotyku tkaniny. Materiał powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne i łatwy do utrzymania w czystości. Idealnie, gdy izoluje wilgoć. W kwestii twardości sporo zależy od samego psa i jego osobistych preferencji. Z reguły większe psiaki lubią twardsze materace. Dlatego chętnie śpią na podłodze. Na pewno legowisko nie może być zbyt miękkie. Starsze i schorowane psy mogą mieć problem ze wstawaniem z takich materacy. Na koniec pozostaje jeszcze design materaca, ale to element zdecydowanie drugorzędny. 

Dodaj komentarz