Ukąszenie kleszcza u psa – czy stanowią duże zagrożenie i jak mu zapobiegać

Ukąszenie przez kleszcza to częsta przypadłość u psów w czasie ciepłych miesięcy. Psy nie muszą wchodzić do lasu, aby za atakował ich kleszcz. Kleszcze czyhają na czworonogi w parkach, a nawet na podwórkach pochowane w trawie, krzewach, drzewach i liściach. Jak wiadomo kleszcze przenoszą wiele chorób, dla tego warto chronić przed nimi siebie i psy.

Kleszcze wybierają u psów takie miejsca na wkłucie, się gdzie skóra jest delikatniejsza oraz okolice naczyń krwionośnych. Najczęstszymi miejscami, gdzie można znaleźć kleszcza, u psa są: uszy również we wewnątrz, pachwiny, szyja, pach, grzbiet, ogon oraz głowa. Ważne jest, aby po każdym spacerze dokładnie przejrzeć psa. 

Jak rozpoznać kleszcza?

Kleszcze to pasożyty z rodziny pajęczaków, które polują od wiosny do jesieni. Kleszcza w gęstej sierści psa można łatwo przegapić szczególnie, zanim się jeszcze pożywi jego krwią. Kleszcze przed napiciem się krwi, są dość płaskie i pomarszczone, gdy są napełnione krwią, przypominają kulkę. Kleszcze mają ciemny kolor, co utrudnia jego znalezienie u psa ciemnej maści. Jeżeli nie widać kleszcza na sierści możliwe, że się go wyczuje. Podczas głaskania, jeżeli się natrafi na twardą kulkę, która rusza się wraz ze skórą, to może być to kleszcz. Kleszcz po wszczepieniu się w skórę karmi się krwią przez kilka dni aż do zapełnienia się krwią. Istnieje możliwość, że po tym czasie sam wyjdzie, jednak dużo częściej potrzebna jest interwencja człowieka w jego usunięcie. 

Ochrona przed kleszczami

Na rynku dostępne są różne specyfiki i produkty, które mają za zadanie chronić zwierzęta przed kleszczami. Dla psów o krótkiej sierści mogą sprawdzić się krople, które należy wkraplać regularnie. Jednak jeśli pies jest kąpany regularnie lub ma długą gęstą sierść, lepiej mogą się sprawdzić specjalne obroże przeciwpasożytnicze. Krople zawierają substancje insektobójcze, działają na kleszcze, pchły i inne pajęczaki. Mają je odstraszać lub uśmiercać. Preparat ten aplikuje się wzdłuż kręgosłupa i należy powtarzać tę czynność co kilka tygodni. Obroże ochronne zawierają również substancje odstraszające pasożyty, często wydzielają, też ostry zapach. 

Żadne ze sposobów zapobiegające przed ukąszeniem nie dają stuprocentowej gwarancji. Dlatego zawsze powinno się przeglądać psy po przyjściu do domu i obserwować ich zachowanie. Nawet niewielkie zmiany w codziennym zachowaniu psów mogą być niepokojące.

Choroby przenoszone przez kleszcze:

  • borelioza
  • babeszjoza
  • kleszczowe zapalenie mózgu
  • erlichioza
  • anaplazmoza

Najniebezpieczniejszą chorobą odkleszczową dla psów, będącą wynikiem ugryzienia przez kleszcza jest babeszjoza. 

Babeszjoza to groźna choroba atakująca nie tylko psy, ale też inne zwierzęta domowe, konie, owce. Nieleczona lub źle leczona babeszjoza najczęściej doprowadza do śmierci. Zainfekowany kleszcz, który wbija się w skórę za atakowanego, zwierzęcia wprowadza do jego krwiobiegu chorobotwórcze pierwotniaki babeszjozy. Pierwotniak przenika do czerwonych krwinek, gdzie zaczyna się jego gwałtowne rozmnażanie.  Tak gwałtowny rozwój pasożyta wewnątrz komórki prowadzi do jej rozerwania. W ten sposób uwolnione pasożyty atakują kolejne erytrocyty. Skutkiem takiego rozmnażania jest zniszczenie znacznej ilość czerwonych krwinek, co prowadzi do anemii. W wyniku tego dochodzi do dużego uszkodzenia narządów wewnętrznych, a szczególnie nerek i wątroby. Dodatkowo może wystąpić silna żółtaczka. Najszybciej zauważalnymi objawami babeszjozy są: brak apetytu, apatia, biegunka, powiększenie węzłów chłonnych, krwiomocz i problemy z jego oddawaniem. W przypadku wystąpienia takich objawów u psa należy natychmiast zabrać go do weterynarza. 

Artykuł zewnętrzny

Dodaj komentarz