Karma weterynaryjna – czym różni się od zwykłej karmy

Karmienie naszych pupili może być prawdziwym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli pojawiają się u nich problemy zdrowotne. W takiej sytuacji weterynarz może przepisać zwierzęciu specjalną karmę weterynaryjną. Czym takie pożywienie różni się od zwykłej karmy oraz w jakich przypadkach się je stosuje? O tym poniżej.

Karma weterynaryjna a zwykła karma

Główna różnica pomiędzy karmą weterynaryjną a zwykłą sprowadza się do celu ich stosowania. Dieta stworzona z wykorzystaniem karmy weterynaryjnej ma mieć właściwości lecznicze. Te karmy sformułowane są w taki sposób, by spowolnić rozwój niektórych chorób w przypadku, gdy niemożliwe jest ich całkowite wyleczenie.

Tego rodzaju pokarmy zawierają starannie wyselekcjonowane i ściśle określone składniki, co pozwala zmniejszyć ryzyko nietolerancji oraz zmaksymalizować efekty diety. Zarówno składniki, jak i produkt końcowy podlegają bardzo restrykcyjnej kontroli jakości, a zmiany w formule karmy wprowadzane są tylko wtedy, gdy pojawiają się nowe badania naukowe udowadniające, że modyfikacja jest korzystna.

Dodatkowo karmy weterynaryjne tworzone są z myślą zwierzętach cierpiących na konkretne schorzenia. Oznacza to, że podawanie zdrowemu zwierzakowi karmy weterynaryjnej mogłoby być dla niego po prostu szkodliwe.

Zobacz karmy weterynaryjne w sklepie Vet Expert: https://vetexpert.eu/sklep/pies/karma-weterynaryjna-dla-psa/

Karmy weterynaryjne powinny być traktowane w taki sam sposób, jak leki na receptę. Korzystanie z nich bez konkretnych zaleceń może prowadzić do niepożądanych reakcji, dlatego tak ważne jest stosowanie się do wskazówek lekarza weterynarii, jeśli chodzi o karmienie swojego pupila.

W jakich przypadkach podaje się karmę weterynaryjną?

Rutynowe wizyty weterynaryjne mogą niekiedy zakończyć się przepisaniem Twojemu pupilowi specjalistycznej karmy weterynaryjnej. W jakich sytuacjach dieta lecznicza może być wymagana?

Najczęściej karma weterynaryjna przepisywana jest, gdy u zwierzęcia zostanie wykryta choroba nerek. Tego rodzaju pokarmy sformułowane są w taki sposób, by obniżyć zawartość białka, mają mniej fosforu i sodu, co pozwala odciążyć nerki. Dodatkowo bardzo często dodaje się do nich kwasy tłuszczowe Omega-3, które działają przeciwzapalnie.

Karmy weterynaryjne są również stosowane w sytuacji, gdy zwierzę cierpi na zapalenie jelit czy nietolerancje pokarmowe. To dlatego, że dieta lecznicza na ogół jest lekkostrawna, ma mniejszą zawartość białka i tłuszczów, za to znajdują się w niej prebiotyki i probiotyki, które wspierają mikroflorę jelitową.

Innymi przypadkami, w których zwierzę może skorzystać z zalet karmy weterynaryjnej, są alergie skórne lub problemy z układem moczowym. Diety lecznicze, tworzone z myślą o wspomaganiu leczenia chorób o podłożu alergicznym, skomponowane są z wykorzystaniem jednego źródła białka, co pozwala zminimalizować ryzyko niepożądanej reakcji ze strony układu odpornościowego.

Z kolei diety mające wspomagać funkcje układu moczowego są formułowane w taki sposób, by zapewnić zwierzęciu optymalną ilość minerałów oraz regulować odczyn pH moczu, zapobiegając tym samym jego krystalizacji czy tworzeniu się kamieni.

Kolejną sytuacją, w której lekarz weterynarii może zalecić zwierzęciu spożywanie specjalnej karmy, jest nadwaga lub otyłość. W tym przypadku pokarmy są formułowane w taki sposób, by zawierać mniej kalorii, ale jednocześnie zapewnić zwierzęciu uczucie sytości po posiłku, wspierając tym samym utratę wagi oraz utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi.

Podsumowanie

Karmy weterynaryjne mają na celu poprawę zdrowia i samopoczucia zwierzęcia. Są stworzone w taki sposób, by wspierać jego organizm w przypadku choroby. Należy jednak pamiętać, że chociaż są korzystne w określonych sytuacjach, powinny być stosowane wyłącznie po konsultacji ze specjalistą.

Stosowanie się do zaleceń lekarza weterynarii dotyczących diety jest gwarancją, że sposób żywienia Twojego pupila będzie dopasowany do stanu jego zdrowia i potrzeb. To działanie przekłada się na liczne korzyści dla zwierzęcia, pozytywnie wpływając na jego samopoczucie oraz ogólną kondycję organizmu.

Artykuł zewnętrzny

Dodaj komentarz