Czego nie może jeść pies?

Żywienie psa to niezwykle rozległy temat, który potrafi wywoływać wiele sporów i dzielić miłośników tych zwierząt. Czy podawać psu karmę mokrą, czy suchą? A może najlepiej karmić psa wyłącznie samodzielnie przygotowanym jedzeniem? Każdy właściciel ma własne zdanie na temat właściwego odżywiania psa. Istnieją jednak kwestie, które nie podlegają sporom. Niektóre produkty spożywcze są bezwzględnie zabronione w diecie psa i nie należy podawać ich swojemu pupilowi. Czego nie może jeść pies? Sprawdź pełną listę produktów w przygotowanym przez nas artykule!

Produkty zakazane w diecie psa

Wiele składników, które dla naszego układu pokarmowego nie są szkodliwe, a czasami nawet bardzo wartościowe, dla psa mogą stanowić zagrożenie zdrowia lub życia. Z tego względu ważne jest, aby właściciel czworonoga był świadomy, które produkty są zakazane w psiej diecie. 

  • Cebula i inne warzywa cebulowe. Chociaż dla nas takie produkty jak szczypiorek, czosnek czy cebula są bardzo zdrowe i bogate w cenne wartości, dla psów mogą być niebezpieczne. Warzywa cebulowe mogą doprowadzić do uszkodzenia krwinek czerwonych u psa, czego konsekwencją jest niedokrwistość. 
  • Czekolada. O tym fakcie wiedzą chyba wszyscy miłośnicy psów. Kakao oraz czekolada są produktami absolutnie zabronionymi w psiej diecie. Przyczyną jest zawarta w nich teofilina, teobromina oraz kofeina. Składniki te mogą powodować nie tylko biegunkę i wymioty, ale również uszkodzenie systemu nerwowego i serca. Zjedzenie czekolady może więc być dla psa zabójcze.
  • Awokado. Ten wyjątkowy owoc jest bogaty w zdrowe tłuszcze oraz witaminy, dlatego chętnie sięgają po niego zwolennicy zdrowego odżywiania. Posiadacze psów muszą jednak wiedzieć, że awokado nie jest wskazanym produktem dla psów. Zawarta w nim substancja – persin – prowadzi do biegunek i wymiotów. 
  • Winogrona i rodzynki. Te pozornie nieszkodliwe owoce należą do listy produktów niebezpiecznych dla psów. Dzieje się tak z powodu zawartych w nich toksyn, które mogą prowadzić do niewydolności nerek oraz innych narządów w psim organizmie. 
  • Produkty mleczne zawierające laktozę. Zalicza się do nich mleko, ale również powstałe z niego przetwory, np. jogurty, maślanki oraz sery. Laktoza powoduje między innymi gazy oraz biegunkę u psów.
  • Ksylitol i inne słodziki. Występują one powszechnie w wielu słodyczach, a ich wpływ na zdrowie psa jest bardzo niekorzystny. Substancje te powodują nagły wzrost poziomu cukru we krwi, co może być przyczyną hiperglikemii. Zawarte w słodyczach słodziki mogą również być przyczyną uszkodzenia wątroby. 

Zdrowa dieta psa

Warto pamiętać o tym, że wiele produktów, które dla człowieka są zdrowe, dla psa mogą być śmiertelnie niebezpiecznie. Najbezpieczniejszym wyborem dla psa są bogate w wartości odżywcze karmy, takie jak karma John Dog, która jest oparta na wysokiej jakości mięsie. Karmy tej marki dostępne są w wielu wariantach, dla psów różnej wielkości i w różnym wieku. 

Internetowy sklep zoologiczny https://sklep-psiakosc.pl posiada w swojej ofercie duży wybór wysokowartościowych karm John Dog dla psów. Pełną ofertę produktów tej marki możesz znaleźć tutaj: https://sklep-psiakosc.pl/pl/c/John-Dog/128.

Artykuł zewnętrzny

Dodaj komentarz