Zakup szczeniaka Labrador Retrievera to decyzja, której konsekwencje będą trwały dekadę, a nawet dłużej. Warto jest zatem dobrze się zastanowić nad wszystkimi istotnymi kwestiami zanim zrobimy ten jakże ważny krok. Bowiem przyjęcie do swego domu labradora zmieni całe nasze dotychczasowe życie.
W jakim wieku najlepiej odebrać szczenię Labrador Retriever?
Zbyt wczesne odebranie szczenięcia matce może prowadzić do problemów behawioralnych, które są konsekwencją braku nauki prawidłowych zachowań jakie dostaje od matki i rodzeństwa. Przyjmuje się, że zabranie oseska z hodowli powinno być ustalone nie wcześniej niż po 8 tyg. życia.
Gdzie najlepiej kupić szczeniaka Labradora?
Decydując się na przyjęcie do swojego domu Labradora mamy dwie możliwości jego pozyskania. Wydaje się, że najlepszym będzie udanie się do pobliskiego schroniska i najczęściej za niewielką opłatą zaadoptowanie szczeniaka. Zazwyczaj będzie to piesek w typie rasy czyli wyglądem przypominający labradora. Takiego pieska z pewnością pokochamy i on pokocha nas.
Nie jest to jednak sytuacja idealna w przypadku kiedy chcemy mieć psa wystawowego, hodowlanego czy użytkowego. Wtedy najlepiej udać się po szczenię do renomowanej hodowli gdzie nabędziemy psa rodowodowego co w praktyce oznacza, że pies taki będzie miał cechy zarówno fizyczne jak i psychiczne odpowiednie dla tej rasy.
Szczepienia szczeniaka
Ze względu na to, że układ odpornościowy szczenięcia nie jest wystarczająco wykształcony by chronić go przed chorobami, wykonanie podstawowych szczepień jest jednym z najważniejszych elementów opieki nad małym labradorem. Pierwsze szczepienia miotu przeprowadza jeszcze hodowca zanim odłączy szczeniaka od matki. Jest to okres przejściowy kiedy to zawierające przeciwciała mleko suki zastępuje się pokarmem stałym. Następnie po zakupie szczeniaka należy udać się z nim do gabinetu weterynaryjnego gdzie specjalista po uprzednim odrobaczeniu psa ustali terminy kolejnych. Szczepienie przeciwko wściekliźnie jest w Polsce obowiązkowe.
Pielęgnacja małego Labradora
Pielęgnacja małego labradora nie jest wyjątkowo trudna. Ponieważ futro psiaka posiada nieprzemakalny podszerstek, jeśli pies się zabrudzi wystarczy zmyć ciepłą wodą tylko jego wierzchnią warstwę. Wyczesywanie gęstą szczotką może odbywać się raz w tygodniu bowiem dopiero starsze psy linieją okresowo, dwa razy w roku. Pazurki szczenięcia można podcinać specjalnymi cążkami, a z wiekiem będzie je sam ścierał biegając po szorstkich powierzchniach. Oczy i uszy możemy raz na jakiś czas przemyć wilgotnym wacikiem. Podczas gdy zęby mleczne u psa nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, zęby stałe, należy obserwować a ewentualne niepokojące zmiany zgłaszać weterynarzowi. Dobrze zbilansowana dieta i gryzaki pomagają w utrzymaniu zębów w dobrej kondycji.
Socjalizacja szczeniaka Labrador Retrievera
Proces socjalizacji ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju psychicznego psa. U Labrador Retrievera trwa on do około 16 tyg. życia. Nie oznacza to, że labrador po tym okresie już niczego się nie nauczy lecz jest to czas, kiedy szczenię integruje się ze światem poprzez przeżywanie pozytywnych doświadczeń a ciekawość przeważa nad lękiem. Uczy się nie reagowania strachem na wszystko co nowe i nieznane. Nieuspołeczniony pies jest bowiem bojaźliwy i wycofany a poważny problem pojawia się w momencie kiedy strach psa przeradza się w agresję.
Szkolenie szczeniaka Labradora
Kolejną rzeczą, której nie wolno zaniedbać jest szkolenie naszego pupilka. Każdy chce mieć bowiem w domu opanowane, dobrze wychowane zwierzę. Posiadając już jakąś wiedzę na temat kształtowania zachowań psów można takie szkolenie przeprowadzić samemu w domu. Dla tych mniej doświadczonych właścicieli pozostaje powierzyć to zadanie profesjonalnym trenerom psów i w związku z tym zapisać się do psiego przedszkola, na treningi posłuszeństwa, spotkania treningowe w psich parkach. Jakikolwiek sposób szkolenia wybierzemy i tak musimy zacząć od początku czyli nauki czystości, a tego nie zrobi za nas żaden wykładowca.
Żywienie małego Labradora
Właściciel każdego małego labradora będzie musiał podjąć decyzję, jaką karmę wybrać dla swojego maleństwa. Od jakości pożywienia między innymi uzależniony jest prawidłowy wzrost, zdrowie, dobre samopoczucie i długość życia labradora. Dobrze zbilansowana dieta bogata w składniki takie jak: białka, tłuszcze, witaminy i mikroelementy pomagają młodemu organizmowi wyrosnąć na zdrowego i silnego, dojrzałego osobnika.
Labrador Retrievera – cena szczeniaka
Nie można jednoznacznie określić ile powinien kosztować Labrador Retriever, bowiem cena uzależniona będzie od wielu czynników. W jej skład wchodzą ogólne koszty hodowli, koszty championatów, wykonanych badań, koszty krycia suki, liczebność szczeniąt w miocie. Za każdym razem wycena szczeniąt ma indywidualny charakter. Wpływ na cenę może mieć również płeć psa i jego przeznaczenie. Obecnie ceny szczeniaka Labrador Retriever zarejestrowanego w ZKwP i FCI zawierają się w przedziale od 3 000 zł do 7 000 złotych. Znajdziemy również ogłoszenia dotyczące sprzedaży labradora w cenie kilkunastu tysięcy złotych.