Dobra karma dla psa powinna być bogata w składniki odżywcze, których pupil potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Należy też uwzględnić potrzeby danej rasy, aby wybrana karma była idealnie dopasowana. Jaka jest najlepsza karma dla labradora?
Wyboru karmy dla psa nie można pozostawiać przypadkowi. Powinna ona być częścią zbilansowanej diety i być bogata w wartości odżywcze, których potrzebuję pies danej rasy. Prawidłowo dobrana karma sprawi, że pupil będzie w dobrej kondycji i zapewni mu energię na każdy dzień. Jaka karma dla psów rasy labrador retriever najlepiej się sprawdzi?
Sucha czy mokra karma – czym karmić labradora?
Karma dla labradora musi uwzględniać nie tylko jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze, ale też cechy charakterystyczne tej rasy. Źle dobrana karma może mieć negatywny wpływ zarówno na rozwój szczeniaka labradora, jak i dorosłego labradora. Dlatego podczas zakupu należy zwrócić uwagę na skład karmy i wybrać produkt, który jest wysokiej jakości i odpowiada na potrzeby żywieniowe psa. Jako że szczeniak ma inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż dorosły pies, nie należy podawać mu tej samej karmy, która jest przeznaczona dla labradora dorosłego.
Karma mokra dba przy okazji o nawodnienie psa i zwykle lepiej smakuje zwierzakom, szczególnie tym wybrednym. Jednak podając mokrą karmę, trzeba zwrócić uwagę na higienę jamy ustnej psa, ponieważ karma mokra, w przeciwieństwie do suchej karmy, nie ściera osadu nazębnego. Z kolei karma sucha pomaga w prawidłowej higienie jamy ustnej. Jest też praktyczna i łatwiejsza w przechowywaniu. Trzeba tylko pamiętać, aby zapewnić psu stały dostęp do świeżej wody, ponieważ sucha karma nie zapewnia psu nawodnienia.
Jaka powinna być dobra karma dla labradora?
Dobra karma dla psa musi uwzględniać jego zdrowie, wiek, aktywność, temperament i preferencje smakowe. Musi ona mieć dobry skład i dużą zawartość mięsa, a tym samym białka, które jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju psa. Należy też uwzględnić aspekty poszczególnej rasy. Labrador znany jest ze swojego niepohamowanego apetytu. Jest też wybredny, dlatego należy kontrolować jego dietę i pamiętać o odpowiednim dawkowaniu karmy. Brak umiaru może bowiem spowodować wzrost wagi, a w konsekwencji problemy ze zdrowiem psa.
Jako że labradory jedzą szybko i zwykle nie odczuwają nasycenia, dobra karma dla labradora musi być przede wszystkim treściwa. Sucha karma powinna mieć postać dużych granulek, aby pies nie mógł ich zbyt szybko zjadać i musiał więcej czasu poświęcić na gryzienie. Mniejsze granulki powodują szybsze połykanie, a w efekcie labrador nie czuje się najedzony. Karma dla labradora powinna też być bogata w probiotyki, które dbają o prawidłową mikroflorę żołądka. Musi też zawierać L-karnitynę, która wspomaga przekształcanie tłuszczów w energię i wzmacnia pracę serca. Z kolei chondroityna i glukozamina dbają o zdrowie kości i stawów.
Jako że labradory są narażone na alergie skórne i pokarmowe, bardzo ważne, aby karma była hipoalergiczna. Labradory mają też duże zapotrzebowanie na energię, dlatego dobrze dobrana karma musi uwzględniać. Bez względu na to, czy wybierzesz karmę suchą, czy mokrą, musi ona być pożywna, zdrowa i smaczna, aby pies chętnie ją spożywał. Wybierając karmę mokrą, warto też uwzględnić uzupełnianie diety dodatkiem karmy suchej, aby jak najlepiej zadbać o stan uzębienia psa. Karma mokra najlepiej sprawdza się w przypadku małych ras, z kolei w przypadku dużych psów, jakimi są labradory, wybór karmy suchej o dużych granulkach może być optymalnym wyborem.
Materiał zewnętrzny