Psie oko, podobnie zresztą jak ludzie, jest narządem bardzo wrażliwym. Łatwo je podrażnić, a na dodatek nierzadko przydarzają się mu różnego rodzaju dolegliwości. Te objawiają się na różny sposób. Jednym z symptomów świadczących o tym, że z okiem naszego pupila dzieje się coś niedobrego, jest opuchlizna. Co może doprowadzić do obrzęku narządu wzroku? W jaki sposób zareagować, by pomóc psu?
Obrzęk oka u psa to poważny objaw, który powinien od razu alarmować właścicieli i zmobilizować do podjęcia stanowczych działań. Zignorowanie obrzęku może bowiem zakończyć się dla czworonoga tragicznie, nawet utratą wzroku w opuchniętym oku. Aby jednak wiedzieć, co zrobić, by pomóc psu w takiej sytuacji, należy wiedzieć, co wywołuje opuchliznę narządu.
Spuchnięte oko przez uszkodzenia mechaniczne
Najczęściej psie oko puchnie bezpośrednio w wyniku uszkodzeń mechanicznych, np. po bójce z innym czworonogiem. Właściciel może nawet nie wiedzieć, że jego pupil konfrontował się z innym psem. Zwykle ten fakt wychodzi na jaw, gdy pies melduje się w domu z różnego rodzaju obrażeniami. Wśród nich często występuje opuchlizna oka. Co jednak istotne – towarzyszą jej również inne dolegliwości – przede wszystkim rany i zadrapania. Obrzęk powiek nie jest więc wynikiem choroby, a zadanie właściciela polega przede wszystkim na umiejętnym opatrzeniu swojego czworonożnego podopiecznego. Jeśli obrażenia nie są poważne, wystarczy delikatnie przemyć je letnią, przegotowaną wodą. W tym celu warto używać czystego gazika. Samą opuchliznę można zwalczyć, przykładając psu zimne okłady. Trzeba jednak przygotować się na to, że dla psa nie będzie to uczucie miłe i może on się wyrywać. Konieczne będzie także obserwowanie stanu ran oraz oka. Nie wolno pozwolić, by czworonóg rozdrapywał obrażenia lub dotykał podrażnionego narządu wzroku. Jeśli po jakimś czasie zauważmy, że stan oka pogorszył się (np. opuchlizna powiększyła się lub z kanalików łzowych zaczęła wypływać ropna wydzielina), wówczas należy udać się niezwłocznie do weterynarza.
Spuchnięte oko po spacerze
Opuchlizna na oku może pojawić się po spacerze z psem, gdy czworonóg swobodnie będzie biegał po łące czy parku. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że pod powiekę przedostanie się jakieś ciało obce, np. drobinki kurzu, piasku, pyłki, małe muszki itd. Najlepiej więc po każdym wspólnym wyjściu z psem dokładnie obejrzeć jego oczy i przemyć je letnią ugotowaną wodą bądź solą fizjologiczną. Należy to robić delikatnie i zawsze do dolnego punktu łzowego. Jeśli oko puchnie, może oznaczać to, że ciało obce mocniej utkwiło pod powieką doprowadziło do pojawienia się stanu zapalnego. Obrzękowi zwykle towarzyszą inne objawy – zaczerwienienie oka, łzawienie oraz ciągłe drapanie okolic oczodołu przez zwierzę. W takiej sytuacji nie warto działać na własną rękę, gdyż może to pogorszyć stan zwierzęcia, które zresztą nie będzie skore do współpracy. Właściciel powinien jedynie zadbać o to, by pupil nie drapał się po pyszczku. W tym celu można założyć specjalny kołnierz lub samemu zrobić go np. z brystolu czy innego sztywnego papieru.
Alergie
Oko może spuchnąć również w wyniku reakcji alergicznych. Tu od razu jednak należy zaznaczyć, że obrzęk pojawia się nie tylko w okolicach narządu wzroku, ale występuje na praktycznie całym pyszczku zwierzęcia. Ponadto dochodzi do zapalenia spojówek – schorzenia uciążliwego, powodującego dyskomfort i uniemożliwiającego normalne funkcjonowanie. Psy mogą być uczulone np. kurz, pyłki, niektóre produkty chemiczne itd. Obrzęk mogą wywołać niektóre pasożyty i grzyby. W takim przypadku nie obędzie się bez interwencji weterynarza oraz przeprowadzenia odpowiednich badań.
Zapalenie trzeciej powieki oraz zapalenie spojówek
Trzecia powieka (nazywana również migotką) to fałd błony śluzowej w przyśrodkowym kącie oka, którego zadanie polega na dodatkowej ochronie narządu wzroku, nawilżaniu go oraz rozprowadzaniu łez. Czasem dochodzi do pojawienia się stanu zapalnego tej fałdy, który objawia się właśnie obrzękiem. Warto jednak pamiętać, że zapalenie trzeciej powieki to w gruncie rzeczy przewlekłe zapalenie spojówek. Schorzenie wymaga konsultacji weterynaryjnej. Leczenie najczęściej polega na stosowaniu u zwierzęcia specjalnych kropli o działaniu antybakteryjnym lub przeciwzapalnym.
Choroby przewlekłe
Opuchlizna oczu może też świadczyć o postępie groźnych chorób przewlekłych, np. jaskry lub zaćmy czy o rozwoju zmiany nowotworowej gałki ocznej czy oczodołu. Nie są to objawy typowe dla tych schorzeń, jednak szereg innych symptomów może doprowadzić do pojawienia się zapalenia spojówek, które w efekcie doprowadzają do obrzęku narządu wzroku. Do tego jaskra czasem daje o sobie znać, gdy powiększa się gałka oczna. Warto o tym pamiętać. Zarówno jaskra, jak i zaćma, są chorobami groźnymi. Nierzadko doprowadzają do częściowej lub całkowitej utraty wzroku. Choćby z tego względu zaobserwowanie obrzęku wokół oka powinno od razu skłonić właściciela do kontaktu z weterynarzem (najlepiej okulistą zwierzęcym).
Wsparcie merytoryczne przy powstawaniu artykułu zapewniło Centrum Okulistyki Weterynaryjnej Eyevet Wrocław: https://eyevet.pl/pl
Artykuł zewnętrzny