Na pytanie odpowiada kynopsycholog, trenerk szkolenia psów Edyta Dziapa-Thomas.
Zacznijmy od obroży – jakie są opinie, wady i zalety?
Obrożę polecam zwłaszcza szczeniakom oraz psom, które jeszcze uczą się chodzenia na luźnej smyczy. Obroża polecana jest ze względu na większą kontrolę nad psem i łatwość nauczenia go prawidłowego chodzenia na smyczy. Obroży nie polecam natomiast psom krótkonosym czyli mopsom, buldogom francuskim czy bostońskim terierom, a także małym psom oraz psom podatnym na zapadanie się tchawicy. W przypadku obroży jej wadą jest fakt miejscowego rozłożenia się nacisku, który może powodować uczucie dyskomfortu u psa oraz to, że niektóre psy potrafią się z obroży wyswobodzić. Niemniej jednak prawidłowo dobrana obroża jest doskonałym narzędziem treningowym oraz akcesorium każdego spaceru z psem.
Jeśli już szelki to jakie?
Jeśli chodzi o szelki to polecane one są starszym psom, które już opanowały sztukę chodzenia na luźnej smyczy a także psom krótkonosym, dla których odradzana jest obroża. Wyróżniamy wiele rodzajów szelek, które w odróżnieniu od różnych rodzajów obroży, mają zupełnie inną konstrukcję i inne właściwości. Dokonam tutaj przeglądu szelek, które służą do codziennych spacerów z psem, nie polecam ich do celów szkoleniowych.
Wyróżniamy szelki typu Step-In – czyli szelki o trójkątnej konstrukcji (parząc z boku psa) wkładane przez przednie łapy psa a zapinane na klamrę na na plecach psa. Kiedyś jedna z najpopularniejszych szelek, teraz jednak nie są polecane, ze względu na ich trudność w zakładaniu (psy raczej nie lubią chwytania za łapy), a także możliwość wyswobodzenia się psa.
Kolejnym typem szelek, które cieszyły się dużą popularnością są szelki norweskie, a więc szelki których cechą charakterystyczną jest poziomy pas. Obecnie również nie są polecane, ponieważ blokują ruch łopatek psa, co może doprowadzić do problemów ze stawami i ograniczeniami w ruchu psa.
Obecnie najbardziej polecanym i najpopularniejszym typem szelek są szelki Guard np. te od NELSON-X. Ten typ szelek charakteryzuje się tym, że łączy klasyczną obrożę z dodatkowym paskiem na klatce piersiowej psa. Dzięki temu szelki Guard zyskały taką popularność – nie blokują ruchu łopatek, trudno się z nich wyswobodzić, a do tego łatwo się je zakłada. Dodatkowo powstały liczne odmiany tego typu szelek np. szelki antyucieczkowe. Szelki Guard to zdecydowanie najlepszy wybór jeśli chodzi o szelki – łączą zalety obroży oraz szelek.
Jeśli więc stoimy przed wyborem obroża czy szelki niech to będzie wybór obroża czy szelki typu Guard. Polecam zakupić i szelki i obrożę i do celów szkoleniowych używać obroży, natomiast do celów rekreacyjnych, jeśli pies umie już chodzić na luźnej smyczy można użyć szelek.
Edyta Dziapa-Thomas – kynopsycholog, trener szkolenia psów